Noskaidrotas 2013. gadā Latvijā atskaņotākās dziesmas

29.09.2014

Noskaidrotas 2013. gadā Latvijā atskaņotākās dziesmas

Pēc biedrības “Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) apkopotajiem datiem ir noteiktas 2013. gadā atskaņotākās dziesmas. Dati apkopoti pēc mūzikas ierakstu izmantotāju iesniegtajām atskaitēm.

Visvairāk fonogrammas izmanto publiskajā izpildījumā un iegūtie dati liecina, ka 2013. gadā atskaņotākās dziesmas veikalos, kafejnīcās, izklaides pasākumos un citās apmeklētājiem pieejamās iepirkšanās un atpūtas vietās, bijušas no ārvalstu repertuāra. Savukārt pašmāju mākslinieki iekļuvuši Top 100 sarakstā – grupas “Prāta Vētra” dziesma “Vēl viena klusā daba”, atskaņota 693 reizes, mūziķa Dons dziesma “Māsa Upe” atskaņota 498 reizes un grupas “PER” dziesma “Here we ego” ir trešā visvairāk atskaņotā vietējo mākslinieku dziesma ar 492 reizēm. Vēl bieži atskaņota arī Dona dziesma “Pēdējā vēstule”, grupas “Otra Puse” un dziedātājas Antras Stafeckas kopdarbs “Uzzīmē mani” un grupas “MUSIQQ” izpildītā dziesma “Dari kā es”.

Papildus kopējiem datiem par publiskajā izpildījumā izmantotajām fonogrammām, LaIPA veica izmantoto fonogrammu analīzi izdalot datus arī pēc publiskā izpildījuma vietām. Katrā no tām atskaņoto dziesmu tops atšķiras, kas skaidrojams ar katras uzņēmējdarbības jomas specifiku, kas nenoliedzami atspoguļojas arī mūzikas izvēlē.

Piemēram, 2013.gadā izklaides, sporta un kultūras pasākumos atskaņotākā dziesma bijusi Robbie Williams izpildītā “The road to Mandalay”, otra atskaņotākā dziesma bijusi latviešu leģendārās grupas “Līvi” dziesma “Zīlīte un trešajā vietā ierindojas divas dziesmas – Michael Jackson dziesma “Black or white” un pašmāju mūziķa Laura Reinika dziesma “Es skrienu”. Savukārt dati par 2013. gadā atskaņotajām dziesmām lielveikalos un pārtikas tirdzniecības tīklu vietās, liecina par lielāku pašmāju repertuāra izmantošanu. Tirdzniecības vietās spēlētākās dziesmas bijušas “Krodziņš” Linga izpildījumā, Beyonce un Jay-Z kopdarbs “Crazy in Love”, kā arī grupas “Labvēlīgais tips” dziesmas “Omnibuss” un “Alumīnija cūka”.

Lai noteiktu mūzikas izvēles ietekmi uz biznesa attīstību dažādās uzņēmējdarbības jomās, LaIPA sadarbībā ar SKDS veic regulārus pētījumus. Un pēc SKDS 2014. gada vasarā veiktā pētījuma datiem par izmantotās mūzikas nozīmi publiskos pasākumos, 61,4 % aptaujas respondenti atzīst, ka tieši mūzika palīdz iegūt atbilstošu noskaņojumu izklaides pasākumos, gadatirgos un festivālos. Būtiski, ka 47,9 % respontenti uzskata, ka patīkama un atbilstoša mūzika pasākuma norises vietā rada kopības sajūtu un veicina pozitīvas emocijas. Savukārt  41,2 % respondenti uzskata, ka mūzikas ierakstu atskaņošana koncertu un festivālu starplaikos palīdz uzturēt labāku atmosfēru. Informāciju par veiktajiem SKDS pētījumiem, kā arī starptautisko pētījumu rezultātiem LaIPA izvieto izveidotajā informatīvajā mājas lapā www.muzikabiznesam.lv

Arī radio ir viens no lielākajiem fonogrammu izmantotājiem. Apkopojot datus par atskaņotākajām dziesmām visās Latvijā raidošajās radio programmās kopā, kā populārākās pēc atskaņojuma reizēm bijušas “Chris de Burgh” dziesma “Missing You” – 5173 reizes. Rihanna izpildītā dziesma “Diamonds” – 5094 reizes. Kā arī grupa “Capital Cities” ar dziesmu “Safe and sound” – 4548 atskaņojuma reizes, kas ir arī viena no atskaņotākajām dziesmām veikalos, kafejnīcās, izklaides pasākumos un citās apmeklētājiem pieejamās iepirkšanās un atpūtas vietās.

Bet arī dažādās radio stacijās visvairāk atskaņoto dziesmu tops ir ļoti atšķirīgs. Pēc pētījumu aģentūra TNS radio reitingiem Latvijas Radio jau gadiem ilgi atrodas visvairāk klausīto radio TOP 3.  Apkopojot datus par „Latvijas Radio 1“  visvairāk atskaņotas instrumentālās kompozīcijas grupas "Space"skaņdarbs "Just Blue", Aivara Hermaņa dziesma "Latino" un " Vivo" (Uldis Marhilēvičs) "Tikai uz priekšu". Bet „Latvijas Radio 2“ atskaņotākās dziesmas ir grupa "Galaktika" ar dziesmu "No visas sirds", Rikardiona dziesma "Mīlas tuksnesis" un Kaspara Markševica "Meitene ar zaļām acīm".

Savukārt televīziju pārraidītajos kanālos, tajā skaitā kabeļoperatoru retranslētajās programmās, tieši pašmāju mūziķu dziesmas ir atskaņotākās - “Pilnīgi viens” grupas “Instrumenti” izpildījumā, dziesma “Tici vai nē”, ko izpilda Kaža un mūziķa Gunāra Kalniņa izpildītā dziesma “Divi vēji”. Abas iepriekš minētās dziesmas ir seriāla “Ugunsgrēks” tituldziesmas.

Fotogrāfs - Mārtiņš Otto.

Publiskā izpildījuma vietās (veikalos, kafejnīcās, viesnīcās u.tml.) atskaņoto fonogrammu TOP3 2013.gadā

Dziesma

Izpildītājs

Atskaņotās reizes

Safe and sound

Capital Cities

2252

Don’t you worry child

Swedish house mafia & John Martin

1709

Mirrors

Justin Timberlake

1486

 

Lielveikalos atskaņoto fonogrammu TOP3 2013.gadā

Dziesma

Izpildītājs

Atskaņotās reizes

Crazy In Love [Single Version]

BEYONCÉ FEAT. JAY-Z

32

KRODZIŅŠ

LINGA

32

OMNIBUSS

LABVĒLĪGAIS TIPS

29

 

Pasākumos atskaņoto fonogrammu TOP3 2013.gadā

Dziesma

Izpildītājs

Atskaņotās reizes

The Road To Mandalay [Radio Edit]

ROBBIE WILLIAMS

57

Zīlīte

Līvi

43

Black or White [Single version]

Michael Jackson

42

 

Radio atskaņoto fonogrammu TOP3 2013.gadā

Dziesma

Izpildītājs

Atskaņotās reizes

Missing You

Chris De Burgh

5173

Diamonds

Rihanna

5094

Safe And Sound

Capital Cities

4548