10 soļi, kas atvieglos dziesmu rakstīšanu

14.03.2017

10 soļi, kas atvieglos dziesmu rakstīšanu

Dziesmu autori bieži saskarās ar jautājumu “Ko tu raksti pirmo - vārdus vai mūziku?”. Uz šo jautājumu nav viennozīmīgas atbildes. Katram mūziķim dziesma top savādāk, atkarība no pieredzes. Bet ja esi vēl nepieredzējis dziesmu autors, piedāvājam desmit soļus, kas var palīdzēt uzrakstīt dziesmu.

Sāc ar nosaukumu

Radi frāzi no viena līdz sešiem vārdiem, kas atspoguļo dziesmas būtību un ziņu, ko vēlies nosūtīt.  Centies lietot ilustratīvus vai darbības vārdus. Tas piešķirs dziesmai enerģiju. Mēģini radīt frāzi, kas ir lipīga un atmiņā paliekoša.

Izveido sarakstu ar jautājumiem, kas rodas no virsraksta

Uzdod sev jautājumu – ko tu vēlies pateikt ar šo virsrakstu un ko tavi klausītāji gribētu zināt. Padomā, kā šī tēma liek tev justies un kas tev lika tā justies, lai aizdomātos par šo tēmu.

Izvēlies dziesmas struktūru

Pašlaik populārākā un vienkāršākā dziesmu struktūra ir ievads/ pantiņš/ piedziedājums/ pantiņš/ piedziedājums/ tilts/ piedziedājums. Daudzas jaunākas dziesmas pievieno arī “pirms” piedziedājumu, lai radītu intrigu.

Populārākā pop dziesmu struktūra ir pantiņš/pantiņš/ kāpinājums/ piedziedājums/ pantiņš/ kāpinājums/ piedziedājums/ tilts/ piedziedājums/ piedziedājums atkārtoti un nobeigums.

Atbildi uz vienu jautājumu katrā pantiņā un uz vienu piedziedājumā

Izvelies vienu jautājumu uz kuru atbildēsi dziesmas piedziedājumā. Izvelies apzīmētājus un darbības vārdus, lai piešķirtu atbildei dzīvīgumu. Izvēlies kādu emociju tu apraksti un kā tas liek tev justies. Radi “lipīgu” piedziedājumu, bet atceries, ka šim piedziedājumam ir jāatspoguļo dziesmas būtība.

Atrodi melodiju savā dziesmas tekstā

Izvelies rindiņas no piedziedājuma, kas tev patīk vislabāk un pasaki tās skaļi ar pārspīlētām emocijām. Ievēro dabisko ritmu rindiņās, kad saki tās skaļi. Šī būs tava piedziedājuma melodija. Strādā ar to līdz jūties komfortabli.

Sāc pievienot akordus savai melodijai

Izveido vienkāršus akordus, kas atkārtojas. Strādā ar melodiju un akordiem līdz atrodi kaut ko, kas tev patīk. Ieraksti to, kaut vai telefonā, lai neaizmirstu.

Izvelies jautājumu, uz kuru tu atbildēsi pirmajā pantiņā

Izvēlies tādu, kas klausītājus ievilks dziesmas stāstā.

Savieno savus pantiņu un piedziedājumu

Kad tev ir gatavi gan pantiņi, gan piedziedājums, izveido pāreju starp tiem. Tev visticamāk nāksies pazemināt vai paaugstināt pantiņa melodiju, vai pamainīt pēdējo rindiņu, lai pāreja uz piedziedājumu notiktu gludi.

Izveido savu otro pantiņu un pāreju

Izvelies citu jautājumu uz kuru atbildēt šajā pantiņā un seko soļiem no 4 līdz 6. otrajam piedziedājumam būs tāda pati melodija un teksts kā pirmajam. Dziesma ir gandrīz ir gatava, tik atlicis pievienot pāreju.

Ieraksti savu dziesmu

Ja vēlies radīt emocionālu dziesmu, izvelies ģitāras vai klavieru pavadījums. Ja velies radīt roka skanējumu tad izvēlies “unplugged” ierakstu.

Avoti: mysongcoach.com