6 lietas, kuras Tev ir jāzina par izpildītājiem

17.02.2020

6 lietas, kuras Tev ir jāzina par izpildītājiem

Ko ir vērts ņemt vērā, ja izpildi savu vai citu autoru radītu mūziku, deju vai priekšnesumu? Piedāvājam 6 atbildes.

1. Izpildītājs darbojas kā tulks mūzikas materiāla atskaņošanai – gan vokāli, gan instrumentāli; nereti pašam muzikāla darba autoram nav tik daudz iespēju izplatīt savus darbus, līdz ar to izpildījums ir būtisks, lai autora darbi izskanētu pēc iespējas plašākam klausītāju lokam. Turklāt izpildītājs ir ne tikai mūziķis: tas var būt aktieris, dejotājs, cirkus mākslinieks, u.c. persona, kas sniedz priekšnesumu;

2. Izpildītājiem ir tiesības saņemt atlīdzību par savu darbu, gluži kā muzikālu darbu komponistiem, autoriem, mūzikas vai filmu producentiem u.c. radošā darba veicējiem.

3. Latvijā ārvalstu/pašmāju izpildītājus un skaņu ierakstu producentus pārstāv LaIPA jeb Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība. Šīs pilnvaras biedrībai ir snieguši mūziķi un producenti. Turklāt Latvijā likums nosaka, ka LaIPA pienākumos ir pārstāvēt visus izpildītājus un producentus arī, ja pārstāvniecības līgums ar katru mūziķi atsevišķi nav noslēgts.

4. Atlīdzību, kas mūziķiem un producentiem pienākas, iekasē un uzkrāj tieši LaIPA. Šo atlīdzību izmaksā pēc tam, kad ir noslēgts līgums par pārstāvniecību un iesniegts muzikālo darbu repertuārs. LaIPA šos datus apstrādā, reģistrē un tālāk jau sasaista ar pašu ierakstu lietotāju sniegtajām atskaitēm.

5. Tieši blakustiesības aizsargā izpildītāja tiesības – gan personiskās, tātad, tiesības tikt atzītam par izpildītāju, gan mantiskās – saņemot atlīdzību par izpildītāja ierakstu atskaņošanu pasākumos, kafejnīcās un veikalos, par raidīšanu radio un televīzijās u.c. izmantojuma veidiem.

6. Ierakstot albumu un noformējot tā vāciņu, producenti un izpildītāji var izmantot zīmi – burtu P, lai konkrētajā ierakstā norādītu, ka ir tajā piedalījušies un ir tiesīgi saņemt atlīdzību par ieraksta izmantošanu.

Plašāku informāciju par izpildītājiem atradīsi arī šeit.