Mūzikas klausīšanās palīdz attīstīt valodas prasmes

27.03.2018

Mūzikas klausīšanās palīdz attīstīt valodas prasmes

Mūzikas apgūšanu mēdz saistīt ar spēcīgu matemātisko domāšanu. Taču ar mūziku tikpat cieši saistītas ir arī valodas prasmes – kā norāda zinātnieki, jo vairāk patērējam vai radām mūziku, jo labākas kļūst mūsu valodas spējas.

To, ka mūzikas klausīšanās un mūzikas instrumenta apgūšana ir labs treniņš valodas funkciju attīstīšanai apstiprina vairāki pētījumi. Abu nozīmību trāpīgos vārdos rezumējusi rokmūzikas apvienība “Modest Mouse”: “Tas, kas vārdi ir prātam, ir mūzika dvēselei.”

To, ka šis treniņš nes arī labus rezultātus, apstiprina arī Jorkas Universitātes eksperiments, kas tika publicēts  žurnālā “Psychological Science”.  Bērni vecumā no 4 līdz 6 gadiem tika sadalīti divās grupās – vieni ik dienu vienu stundu nodevās vizuālo prasmju attīstīšanai, otri muzikālo. Pēc 20 dienām jau varēja novērot pirmos rezultātus. Proti, bērni no mūzikas grupas uzrādīja salīdzinoši labākas valodas prasmes. Pārbaudot viņu vārdu krājumu, precizitāti un reakcijas laiku, 90% no šiem eksperimenta dalībniekiem uzrādīja par piecām reizēm labākus rezultātus, nekā tie, kas nodevās vizuālās mākslas apguvei. Pētnieks Silvans Moreno (Sylvain Moreno) piemetina arī, ka bērni no šīs grupas spēja labāk saprast vārdu nozīmi un to izskaidrot.

Vairāki pētījumi pierāda arī, ka cilvēkiem ar muzikālo izglītību piemīt spēcīgāka mutvārdu atmiņa un, ka, klausoties mūziku jau no agras bērnības, var attīstīt kognitīvās spējas.

Šī īpašība var noderēt tiem, kuri vēlas apgūt valodu, bet kuriem tas sagādā grūtības. Muzikāls mācību process katrā ziņā būs daudz patīkamāks nekā nopietnas gramatikas stundas. Turklāt mūzikas klausīšanās var ietekmēt gan dzimtās, gan svešvalodas apguvi.

Avoti:
www.dufferinresearch.com/index.php/en/news/201-music-can-improve-verbal-iq
www.forbes.com/sites/alexknapp/2011/10/06/music-training-improves-verbal-intelligence-in-children/#5e71f5835c7e
www.psychologicalscience.org/news/music-training-improves-verbal-intelligence-in-children.html
www.lifehack.org/317747/scientists-find-15-amazing-benefits-listening-music
www.washingtonpost.com/posteverything/wp/2015/07/21/the-science-of-why-music-improves-our-memory-and-verbal-intelligence/?utm_term=.f3837a2752e9