Elita Mīlgrāve: Straumēšana ir labs veids, kā cīnīties ar pirātismu - neaizliegt, bet piedāvāt vietā ko ērtu un legālu

25.01.2018

Elita Mīlgrāve: Straumēšana ir labs veids, kā cīnīties ar pirātismu - neaizliegt, bet piedāvāt vietā ko ērtu un legālu

Uz vienas skatuves tiekoties populārām Latvijas mūzikas zvaigznēm un viesiem no ārvalstīm, jau 27. janvārī Olimpiskajā centrā "Ventspils" norsināsies mūzikas straumēšanas un pārdošanas topa "DIGiTop100" lielkoncerts. Par to, kā Latvijas mūzikas patērētāji veido šo topu stāsta galvenā organizatore, mūzikas izdevniecības "Mikrofona ieraksti" vadītāja Elita Mīlgrāve.

Katrs klausījums summējas un rezultatā iemīļotie mūziķi saņem gan savu pelnīto atalgojumu, gan atzinību, iekļūstot klausītāko topā, tāpēc grūti neslavēt šādu mūzikas klausīšanās veidu. "DIGiTop100" pasākumā mēs cildināsim visvairāk klausītākos māksliniekus, pasniedzot tiem balvas. Mūzikas straumēšana ir arī labs veids kā cīnīties ar pirātismu - neaizliegt, bet piedāvāt vietā ko ērtu un legālu,

skaidro Elita Mīlgrāve. Ikdienā viņa lieto Spotify un Youtube. Pagājušajā nedēļas nogalē aplikācijas noderēja ne tikai pašai Elitai, bet arī viņas deju kolektīvam „Līgo”, jo pēc treniņnometnes sekoja ballīte, kur mazā JBL tumbiņa savienojumā ar telefonu un Spotify ļāva no sirds izdejoties, izdziedāties un iejusties dīdžeja ādā teju ikvienam deju kolektīva dalībniekam.

Šobrīd mūzikas straumēšanas vietņu vidējais klients ir trīsdesmit gadus vecs, bet neviens nav mūžīgi jauns, pēc pieciem gadiem robeža būs cita un mēs runāsim par četrdesmitgadniekiem,

stāsta Elita, norādot uz arvien pieaugošo mūzikas straumēšanas platformu lietotāju skaitu dažādās vecuma grupās un tehnoloģiju straujo attīstību:

Kaut vai nopērkot jaunu auto, tajā vairs nav CD atskaņotāja, bet ir pieejams internets. Pirms 10 gadiem telefons vēl nebija mazs dators, bet tagad ir, un gribot negribot mēs to lietojam arvien plašāk. Bluetooth tehnoloģijas mums dod bezvadu austiņas un skandas, ko var nēsāt līdzi un savienot ar telefonu, tas ir elementāri - vienreiz pamēģinot, no tā ir grūti atteikties.

Runājot par "DIGiTop100" idejas rašanos, Elita atklāj, ka dati par straumēšanas un lejupielādes apjomiem tika apkopoti ilgākā laika posmā, tika arī veikti pētījumi par mūzikas lietošanas paradumiem Latvijā. Viss liecināja, ka mūzikas lietošana digitālajā vidē ar katru brīdi pieaug, 2017. gadā sasniedzot 45% no mūzikas klausītājiem, turklāt aug jaunā paaudze, kura mūziku patērē tikai internetā.

Drīz vien Elitai radās doma, ka pieejamie dati par ierakstu straumēšanu ir pietiekami apjomīgi un interesanti, lai tiem veltītu regulāru atspoguļojumu kādā no radiostacijām, kā arī noslēdzošu pasākumu.

Arī rezultātu apkopošana ir vienkārša. Vadošās straumēšanas vietnes regulāri iesniedz datus par klausījumiem, tos apkopo angļu kompānija „Ranger Computers”, kas šo pakalpojumu sniedz mūzikas industrijai visā Eiropā. Latvijas Izpildītāju un producentu apvienīa (LaIPA) katru nedēļu saņem trīs tabulas - kombinētais top 100 albumiem un singliem un pašmāju singlu top 100. 

Izvēloties māksliniekus, kurus redzēsim Ventspilī notiekošajā šovā, tika analizēti 2017. gada topa rezultāti un izteikti piedāvājumi mūziķiem.

Esmu ļoti pateicīga Intaram Busulim, Instrumentiem, Mesai, Carnival Youth, The Sound poets, Olām, Viņai, deju studijai PRO X par uzticību un piekrišanu piedalīties jaunā projektā. Priecājos, ka mūs piekrita apciemot arī ārvalstu mākslinieki, piemēram, 40 miljonus skatījumus guvušie Estradarada, DJ Fjodors Fomins, Lietuvas jaunā zvaigzne Beatrich un Skandināvijas „Timberleiks” – Īsaks Eliots,

par gaidāmo šovu stāsta Elita.

Veidojot ko jaunu, risks pastāv vienmēr. Tas ir liels izaicinājums, un šī nav pirmā reize, kad man jāpierāda, ka izvēlētais virziens ir pareizais,

atzīst Elita: "Esmu pārliecināta, ka lieliska radošā un tehniskā komanda un atsaucīgi partneri panāks to, ka šova izskaņā dzersim šampanieti un risks būs atmaksājies! Uzaicinu Ventspilī visiem kopā nosvinēt DIGiTop100 atklāšanas pasākumu."