Mūzika biznesam: vai tavā spa jau skan pasaulē nomierinošākais skaņdarbs?

05.01.2018

Mūzika biznesam: vai tavā spa jau skan pasaulē nomierinošākais skaņdarbs?

Stenfordas Universitātes pētnieki apgalvo, ka mūzika spēj ietekmēt smadzeņu darbību tikpat efektīvi kā medikamenti, tādēļ nav brīnums, ka to bieži vien izmanto kā papildu “instrumentu” spa procedūrās. Viens no tiem ir 2011. gadā radītais skaņdarbs “Weigthless”, kuram piedēvē pasaulē nomierinošākās kompozīcijas titulu.

Pētnieki apgalvo, ka visrezultatīvākie ir skaņdarbi ar 60 līdz 50 sitieniem minūtē. Tie smadzenēs rada alfa viļņus, kas ir raksturīgi mierīga un atslabināta cilvēka ķermenim. Par vienām no efektīvākajām prāta relaksētājām tiek izvirzītas indiāņu, ķeltu, indiešu stīgu instrumentu un flautas skaņas. Tāpat arī dažādas dabas skaņas kā pērkons, lietus, putnu čalas, apvienojumā ar klasisko vai vieglu džeza mūziku.

Klaviertmūzika, ģitāra, kā arī dabas skaņas izmantotas pasaulē relaksējošākajā dziesmā “Weightless”, kas radīta, apvienojot spēkus mūzikas terapeitam Deividam Levisam-Hodgsonam (Dr. David Lewis-Hodgson) un ambientās mūzikas kolektīvam “Marconi Union”. Šī sadarbība izrādījās veiksmīga un pat apstiprinājies, ka 8 minūtes un 10 sekundes garā skaņdarba kalusīšanās cilvēku atslābina vairāk nekā masāža. Turklāt, piekodināts to nekalusīties, brucot ar auto, jo vadītājs var zaudēt koncentrēšanās spējas un pat iemigt. Skaņdarbs jau pēc pirmajām sešām minūtēm spēj pazemināt asinsspiedienu, stresa līmeni, palēnināt sirdspukstus un likt ķermenim pielāgoties ritmam. Būtiska tā iezīme ir ritmu un toņu dažādība un mainīgums, liedzot smadzenēm iespēju uzminēt ritmu un tā liekot tām atslābt.

Taču, protams, ir arī tūkstošiem citu skaņdarbu, kas lieliski asistē spa procedūrās. Izvēloties dziesmas, svarīgi, lai tās būtu viegli plūstošas, ar vairākiem piesātinātiem apakštoņiem, kā arī – lai fona muzika nebūtu pārāk skaļa un uzbāzīga. Spa saloni iecienījuši dažādas dabas skaņas, jo arī tās spēj cilvēku nomierināt. Pētnieki atklājuši, ka tās maizna izdīvošanas instinkta aktivitāti, tādēļ cilvēks jūtas drošībā un var atslābināties. Vienas no populārākajām dabas skaņām ir okeāna vilņi, lietusmeža skaņas un negaiss. Taču, vislabāk izvēlēties saviem platuma grādiem pazīstamas dabas skaņas - tām būs lielāka ietekme.

Vienas no populārākajām dabas skaņām ir okeāna vilņi, lietsmeža skaņas un negaiss. Taču, vislabāk izvēlēties pazīstamas dabas skaņas -  tām būs lielāka ietekme.

Ja ir vēlme atsvaidzināt klasisko spa salonu dziesmu sarakstu ar kaut ko no popmūzikas, piemērots varētu būt Enya repertuārs (piemēram, “Watermark” vai “Caribbean Blue”); “Mogwai” (“Take Me Somewhere Nice”) vai M83 ("Wait"). No klasiskās mūzikas plauktiem bieži izmanto Mocarta “Canzonetta Sull’aria”.

Lūk, saraksts ar vienām no nomierinošākajām popmūzikas dziesmām:

Avoti:

www.millenniumsi.com/blog/what-type-of-music-should-i-play-in-my-salon-or-spa/
www.makeuseof.com/tag/most-relaxing-songs-all-time-science/
www.unr.edu/counseling/virtual-relaxation-room/releasing-stress-through-the-power-of-music
www.forbes.com/sites/jordanpassman/2016/11/23/the-worlds-most-relaxing-song/#35b980eb2053
www.dailymail.co.uk/news/article-2049948/Most-relaxing-song-UK-band-Boffins.html
www.health.com/stress/why-nature-sounds-are-relaxing