Mūzika biznesam: cik liela nozīme ir mūzikai korporatīvajos pasākumos?

21.12.2017

Mūzika biznesam: cik liela  nozīme ir mūzikai korporatīvajos pasākumos?

Semināros, prezentācijās, uzņēmuma saliedēšanās, tīklošanās vai citos korporatīvajos pasākumos, kuros nav padomāts par vēlamās gaisotnes radīšanu, bieži vien ir stīva vai pat saspringta atmosfēra, kas var izraisīt nevēlēšanos tos citkārt apmeklēt. Lai radītu pretēju rezultātu, jāatceras, ka izšķiroša nozīme ir ne tikai sniegtās informācijas kvalitātei vai veiktajām aktivitātēm, bet arī atmosfērai, kur lielu lomu spēlē gan vizuālais, gan audiālais noformējums.

Jau daudz runāts par to, kā mūzika palīdz atraisīties, ietekmē noskaņojumu un pat uzvedību. Taču nepiemēroti skaņdarbi drīzāk var kaitēt nekā palīdzēt, tādēļ ar šo “ieroci” jārīkojas apdomīgi.

Atskaņotie skaņdarbi nedrīkst nonākt pretrunā ar pasākuma mērķi, jo dažādu žanru audiālais fons rosinās dažādas asociācijas. Vēl jo vairāk - pierādījies, ka pirmās asociācijas par prezentēto produktu vai informāciju var būt cieši saistītas ar tobrīd skanošo fona mūziku. Piemēram, prezentējot recepšu grāmatu klasiskās mūzikas pavadījumā, liela daļa auditorijas to pieskaitīs pie izsmalcinātiem un respektabliem izdevumiem, bet džeza pavadījumā - visdrīzāk pie alternatīvajiem, mākslinieciskajiem izdevumiem.

Taču mūzikai ir liela nozīme ne tikai pasākuma tēla radīšanā, bet arī socializēšanās veicināšanā, kas ir būtiska korporatīvo pasākumu sastāvdaļa. Pierādīts, ka kopīga mūzikas klausīšanās rada vienotības, drošības un savstarpējas empātijas sajūtu, kas, savukārt, mudina uz sadarbošanos. Tādēļ saliedēšanās pasākumos tai ir jo liela nozīme.

Izvēloties muzikālo fonu, pirmkārt, svarīgi saprast, vai vēlaties pasākuma dalībniekus atslābināt, vai likt viņiem koncentrēties, vai būt aktīviem. Atbilstoša mūzika var palīdzēt rosināt sarunas vai tieši pretēji  - likt uzmanīgāk ieklausīties runātājos. Lūk, iedvesmojošs saraksts, produktīvām  sarunām: 

Otrkārt, svarīgi, lai izvēlētā mūzika vienlaikus saskanētu ar uzņēmuma tēlu un tā mērķauditoriju. Ja mērķauditorija ir mileniāļi, 70. gadu mūzika kaitēs pat vairāk nekā neveiklais klusums.

Treškārt, katrai pasākuma daļai visdrīzāk būs piemērota cita veida mūzika. Apmeklētājus sagaidīt vēlams ar iedvesmojošu un motivējošu mūziku. Lūk, daži piemēri:

Ja plānots atskaņot mūziku arī oficiālajā daļā, piemēram, prezentācijā, tā jāizvēlas ļoti kritiski. Tai noteikti jābūt neuzkrītošai un ne pārlieku skaļai, kā arī rūpīgi jāizvērtē kādas asociācijas tā rada. Ja plānots iepazīstināt ar lielu informācijas apjomu, tad fona mūzika drīzāk traucēs nekā palīdzēs, taču, ja vēlaties sniegt īsu un dinamisku prezentāciju, tas var būt labs palīgs. Gudri izvēlēts muzikālais fons  efektīvi akcentēs svarīgāku un palīdzēs atklāt  galveno vēstījumu.

Uzmundrinošus skaņdarbus noteikti vajadzētu atskaņot atpūtas brīdī starp prezentācijām, tas palīdzēs dalībniekiem labāk atslābināties un produktīvāk pavadīt pārējo pasākuma daļu. Šeit piemērota var būt arī  brīvāka stila vai pat popmūzika.

Konferenču vai tīklošanās pasākumu izskaņā nereti tiek atskaņota optimistiska (up-beat) mūzika – tādējādi apzināti radot cilvēkos enerģijas pilnu noskaņojumu, paceļot kopējo pašvērtības līmeni un, pats galvenais, raisot pozitīvas asociācijas ar šajā notikumā pavadīto laiku.

Protams, mūzika pasākumos neradīs radikālas izmaiņas cilvēku uzvedībā, bet noteikti to ietekmēs – pierādīts, ka tas var likt pasākuma dalībniekiem ilgāk tajā uzturēties, uzmanīgāk klausīties un pat augstāk novērtēt iegūtos kontaktus.

Atgādinām, ka Latvijā, atskaņojot mūziku korporatīvajos pasākumos, nepieciešams saņemt Latvijas Izpildītāju un producentu apvienības (LaIPA) atļauju. Vairāk informācijas par līgumiem un tarifiem mājaslapā laipa.org.

Avoti:
www.eventbrite.co.uk/blog/music-at-events-and-behaviour-ds00/
www.talents-productions.com/news/top-5-tips-for-choosing-background-music-at-corporate-events/
www.socialtables.com/blog/corporate-events/music-corporate-events/
https://greatergood.berkeley.edu/article/item/four_ways_music_strengthens_social_bonds